Kašelj je nenaden, sunkovit izdih zraka, s katerim se dihalne poti očistijo tujkov, ki dražijo sluznico. Refleks kašlja sproži mehansko ali kemično draženje receptorjev za kašelj, ki so v grlu, sapniku in sapnicah. Večinoma kašelj, ki ga obravnavamo v lekarnah, povzročajo virusne okužbe zgornjih dihalnih poti in gre z roko v roki z drugimi simptomi, kot so prehlad, boleče žrelo, nahod, povišana temperatura in mišična bolečina.
Pri obravnavi kašlja je treba upoštevati starost bolnika, trajanje, njegovo naravo, ostale simptome ter druge bolezni in zdravila. Zelo pomembno pa je tudi ločevanje med suhim (neproduktivnim) in mokrim (produktivnim) kašljem. Lajšanje oz. zdravljenje je namreč ravno nasprotno.
Neproduktivni kašelj
Neproduktivni kašelj je suh in dražeč. Ni izločka oz. ni sluzi, ki bi jo bilo potrebno odstraniti iz dihalnih poti, ampak gre za preobčutljivost sluznice na dražljaje iz okolja (hladen zrak, dim, virusi itd.), zato z zdravili zaviramo refleks kašlja. Takšen kašelj ponavadi povzroči virusna okužba.
Produktivni kašelj
Produktivni kašelj je kašelj z izločkom, ki zastaja v prsih, ali z izmečkom. Sluz moramo izkašljati, ker se bo drugače nabirala v dihalnih poteh in bi z zaviranjem refleksa kašlja težave le še povečali.
Kako premagati suh kašelj?
Antitusiki – to so sirupi, pastile ali čaji, ki vsebujejo predvsem različne sluzi, ki prekrijejo sluznico ustne votline in žrela ter tako delujejo zaviralno na kašelj ter mehansko preprečijo draženje.
Zdravila rastlinskega izvora: tako delujejo list ozkolistnega trpotca, cvet gozdnega slezenovca, zel smetlike, korenina navadnega sleza, islandski lišaj oz. čaji, pripravljeni iz naštetih drog.
Kako premagati moker kašelj?
Ekspektoransi – pospešujejo izkašljevanje sluzi. Sluz utekočinijo, da se lažje izkašlja. Uporabimo lahko učinkovine v obliki tablet, sirupov, čajev, praškov ali šumečih tablet. Pomembno je, da pijemo dovolj tekočine, da se sluz bolj utekočini in se jo lažje izkašlja.
Zdravila rastlinskega izvora: tako delujejo zel materine dušice, korenina jegliča, korenina golostebelnega sladkega korena, list bršljana oz. čaji, pripravljeni iz naštetih drog.
Vzroki za kronični kašelj so lahko:
- težave z želodčno kislino,
- kronično vnetje zgornjih ali spodnjih dihal, tudi astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen ali KOPB, rakave bolezni, srčno popuščanje.
Kašelj pri otrocih
Kašelj pri otrocih obravnavamo drugače, saj lahko okužba, ki pri odrasli osebi povzroči le manjše težave, pri otroku vodi do življenjsko ogrožajočih stanj. Šoloobvezen otrok zaradi okužbe zgornjih dihalnih poti zboli v povprečju sedem- do desetkrat letno. Kot vzrok kašlja se pri otrocih v glavnem pojavljajo okužbe dihal, kot so prehlad, krup, bronhiolitis, oslovski kašelj ali pljučnica.
Če stanje ne zahteva obiska pri zdravniku, lahko otroku s kašljem pomagate sami. V lekarni so na voljo različni pripravki. Pomembno je, da nam čim podrobneje opišete težave.
Posvet z zdravnikom svetujemo:
- Otroku, mlajšemu od 1 leta, nosečnici, doječi materi.
- Če se pojavijo alarmantni znaki:
- Sumljiv izmeček (rumenkast, zelen, rjav, krvav, rožnat ali penast).
- Hud kašelj, piskanje, težko dihanje, bolečina v prsnem košu.
- Povišana temperatura, mrzlica, otekanje ponoči.
- Glavobol, občutljivost, oteklina in bolečina v predelu obnosnih votlin.
- Kašelj izzovejo alergeni.
- Produktiven kašelj ob enakem času ponoči.
- Kašelj po obroku, med ležanjem, prepogibanjem, napenjanjem, ki ga spremlja kisel ali grenak okus.
- Kašelj zaradi jemanja zdravil.
- Poslabšanje kroničnega kašlja pri kadilcih in ljudeh s kroničnim bronhitisom.
- Kadilski kašelj ne izgine mesec dni po opustitvi kajenja.
- Neuspešno samozdravljenje.
Dodatni nasveti
Poskrbite za primerno vlažnost zraka v prostoru. Uživajte večje količine tekočine in večkrat na dan vdihavajte paro različnih eteričnih olj (npr. evkaliptovo olje, olje smrekovih ali borovih iglic, olje timijana ali ciprese). S temi ukrepi navlažite vneto sluznico in pomirite suh, dražeč kašelj ter redčite sluz in olajšate izkašljevanje pri produktivnem kašlju.
Da bi preprečili širjenje okužb, priporočamo, da kašljate in kihate v robček, ki ga takoj zavržete, ali v zgornji del rokava. Nikakor pa ne kašljajte in kihate v dlan, saj viruse najpogosteje prenesemo z rokami. Zato je higiena in umivanje rok z milom in toplo vodo v obdobju prehladov ter gripe zelo pomembna.