V hladnejših dneh na prehodu med letnimi časi ter v zimskem obdobju se slej kot prej zgodi, da imamo “boleče grlo”. Ta besedna zveza zajema vse bolečine v predelu grla, žrela in zadnjega dela ustne votline. Toda pozor – pomembno je, da ločimo, kaj nas boli, ko nas praska, skeli in peče ter težko požiramo.
Dihalna pot se začne z nosno votlino in se nadaljuje v žrelo, grlo ter sapnik in iz njega v sapnice, ki se nahajajo v pljučih. Medtem ko je žrelo vez med prebavno in dihalno potjo, saj po njem potuje hrana v požiralnik, zrak pa v pljuča, in leži neposredno za ustno votlino, je grlo postavljeno nižje in služi predvsem oblikovanju glasov ter preprečevanju uhajanja hrane v dihalne poti.
Boleče žrelo
Ko bolnik toži, da ga boli grlo in da težko požira, ga dejansko boli žrelo, ki je takrat najverjetneje vneto. Boleče žrelo je pogosto znak okužbe z virusi ali bakterijami in s tem tudi prvi znak prehlada ali gripe, še posebej v primerih, ko jim kmalu sledijo še drugi simptomi, kot so kihanje, izcedek iz nosu, povišana telesna temperatura, utrujenost in bolečine v mišicah …
Boleče grlo
Boleče grlo je prav tako lahko znak virusne ali bakterijske okužbe, vendar te običajno spremlja hripavost ali začasna izguba glasu. Drugi znaki so še praskanje v grlu, pekoča bolečina in draženje na kašelj. Sama bolečina v grlu se pojavi takrat, kadar grlo prekomerno uporabljamo. Torej po koncertu, pevskem nastopu, prekomernem govorjenju, …
Ločevanje med vnetjem enega oziroma drugega dela zgornjih dihalnih poti je tako zelo pomembno predvsem zaradi odločitve o zdravljenju, izbiri ustreznega pripravka in ukrepov. Kadar gre za virusno okužbo se lahko odločimo za samozdravljenje, kadar pa gre za bakterijsko okužbo, je potreben obisk pri zdravniku, ki predpiše tudi antibiotično terapijo.
Poleg tega, kaj nas boli, je pomembna tudi vrsta bolečine. Boleče žrelo namreč zdravimo drugače kot pekoče žrelo. Izdelki z mentolom, ki so zelo učinkoviti pri bolečem žrelu, bi namreč pekočo bolečino še poslabšali, prav tako hripavost in suho sluznico. Preden pa se odločimo za samozdravljenje z ustreznimi zdravili brez recepta, je potrebno premisliti starost bolnika, trajanje in resnost okoliščin, pridružene simptome, siceršnje bolezni, ki pestijo bolnika, kadilsko razvado in druga zdravila, ki jih bolnik jemlje.
Nasvet Lekarne Mesto-37.
- Pripravki z antiseptiki. Razkužujejo ustno votlino in žrelo. Preprečujejo razvoj mikroorganizmov in na ta način omejujejo obseg bolezni. Pravočasna uporaba antiseptikov olajša neprijetne težave.
- Pripravki z lokalnimi anestetiki olajšajo bolečino. Še bolje je, če so v pripravku lokalni anestetiki in antiseptiki.
- Protivnetne učinkovine lajšajo simptome vnetja.
- Pripravki z lišaji. Uporabljamo jih pri hripavosti, dražečem kašlju in pekoči bolečini, ker ščitijo sluznico in jo spodbujajo k hitrejši obnovi. V izdelkih so pogoste različne kombinacije učinkovin.
- Žajbelj. Vsebuje veliko čreslovin, ki delujejo protivnetno. Na voljo je v obliki pastil in pršil ter čajev, ki jih ne pijemo, pač pa grgramo.
- Čaji. Najpogosteje se uporablja žajbljev čaj, ki ga mlačnega grgramo. Blagodejno delujejo tudi čaji iz zdravilnih rastlin, ki vsebujejo sluzi, npr. čaj iz slezovih korenin – prekrije sluznico in prepreči draženje le-te. Vendar moramo biti pri pripravi teh čajev previdni. Sluzi so namreč termično neobstojne, tako da ponavadi pripravljamo hladne izvlečke.
V lekarni Mesto-37 imamo na voljo veliko zdravil in pripravkov, ki se dobijo brez recepta in so dobrodošli v boju z bolečinami v žrelu. Izbiramo lahko med pastilami, pršili, ustnimi vodami za grgranje in čaji.
Posvet z zdravnikom svetujemo:
- Če pride ima boleče grlo otroku, mlaji od 6 let, nosečnica, doječa mater.
- Če se pojavijo alarmantni znaki:
- oteženo požiranje in oteženo dihanje,
- otečene in boleče bezgavke na vratu,
- povišana temperatura,
- glavobol, slabost in bruhanje.
- Če blage bolečine v žrelu trajajo več kot teden, hujše bolečine več kot tri dni,
- Če hripavost traja več kot tri tedne.
- Če se vam boleče grlo in žrelo ponavlja.
- Po neuspešnem samozdravljenju.
Dodatni nasveti
Vnetje žrela in grla lahko preprečite!
- Poskrbite za primerno vlažnost zraka v prostoru. Če je ta manjša od 45 %, se sluznica izsuši in postane bolj dovzetna za vnetje.
- Pijte dovolj toplih pijač. Tudi to preprečuje izsušitev sluznice dihal.
- Izogibajte se dražečim snovem. Zlasti kajenju in uživanju alkohola.
Za lajšanje vnetja žrela in grla …
- Poskrbite za primerno vlažnost zraka v prostoru. Uživajte večje količine tekočin in večkrat na dan od 5 do 10 minut vdihavajte paro nad posodo ali v kopalnici. Tako boste navlažili vneto sluznico in zmanjšali njeno draženje.
- Bolečine pri požiranju ublažite s kašasto hrano. Ta naj ne bo začinjena, kisla, pekoča, mrzla ali prevroča.
- Pri hripavosti ali izgubi glasu čim manj govorite in ne šepetajte.