Koža je eden od najpomembnejših organov. Ščiti pred škodljivimi vplivi iz okolja, vzdržuje integriteto kože, primerno raven telesne temperature in elektrolitov, sodeluje pri imunskih odzivih in preprečuje izhlapevanje vode iz kože. Koža je sestavljena iz treh plasti: epidermisa (povrhnjice), dermisa (usnjice) in subcutisa (podkožja). Epidermis je najbolj pomemben za barierno funkcijo kože. Hrapava, napeta, luskava, srbeča ali boleče suha koža ne more pravilno delovati – čutilo postane manj občutljivo, tveganje za poškodbe kože zaradi sonca in prezgodnje staranje se poveča in okužbe postanejo bolj verjetne.
Suha koža je stanje kože, za katerega je značilno zastajanje poroženelih kožnih celic (korneocitov) na površini kože, zaradi česar postane groba in hrapava na videz in dotik. Najpogosteje se pojavi na bradi, ramenih, spodnjih delih rok (od komolca navzdol), bokih, stegnih in spodnjih delih nog (od kolen navzdol).
Lahko pa je suha koža tudi posledica bolezenskega stanja.
- Atopijski dermatitis pogosto prizadene majhne otroke in povzroči hrapavo in razdraženo kožo v pregibih kolen, komolcev in na predelu kolkov.
- Koža s psoriazo ima pogosto predele suhe, trde in srbeče kože, ki se lahko pojavijo na katerem koli delu telesa.
- Diabetes tipa 1 ali 2 lahko povzroči suho, hrapavo in srbečo kožo.
Kako prepoznamo suho kožo? | Kakšni so klinični znaki in simptomi suhe kože? |
---|---|
vizualno – nekoliko pordela, luščeča se in/ali razpokana, | luščenje (zmanjšanje mehanične fleksibilnosti), |
senzorni znaki – bolečina, srbenje in zbadanje, | dodatno se lahko pojavijo še srbenje, razpoke, eritem, bolečina in zbadanje, |
taktilni znaki – groba in neenakomerna površina. | v skoraj vseh primerih je suha koža hrapava, primanjkuje ji prožnosti in je pustega videza, |
najpogosteje se pojavi na nogah, lahko pa prizadene celotno površino kože. |
Zakaj koža postane suha?
Zunanji dejavniki:
- Nepravilna nega kože.
- Ostri vremenski pogoji. Vroč, mrzel in suh zrak oslabijo barierno funkcijo kože.
- Spremembe letnih časov. Simptomi suhe kože se pogosto poslabšajo pozimi ali poleti.
- Ultravijolična (UV). Sončna svetloba lahko pospeši staranje kože, pri čemer ta postane bolj nagnjena k suhosti.
- Nekatera zdravila. Zdravila, ki imajo pogosto ta stranski učinek, so diuretiki za uravnavanje krvnega tlaka, ki delujejo tako, da povečajo izločanje vode iz telesa, nekateri antibiotiki in zdravila proti aknam. Če vas to skrbi, vedno preverite pri zdravniku ali farmacevtu, ali vaše zdravilo lahko povzroči suho kožo.
Notranji dejavniki:
- Genetski vpliv. Na ravnovesje vlage v koži vpliva tudi genetika.
- Hormonski vpliv. Spremembe ravni določenih hormonov, zlasti estrogena in testosterona, lahko vplivajo na raven vlage in lipidov v koži. To je še posebej opazno po menopavzi, ko koža postane suha zaradi manjše tvorbe estrogena. Suha koža se lahko pojavi tudi med nosečnostjo.
- Prehrana. Tako kot drugi organi, tudi koža potrebuje številne pomembne hranilne snovi, da lahko pravilno deluje. Njihovo pomanjkanje lahko dodatno vpliva na suhost kože.
- Starost. Med staranjem kože se zmanjšuje število žlez lojnic in znojnic, zato se zmanjša tudi sposobnost kože za tvorbo potu in lipidov. Podobno se zmanjša tudi količina vode v koži in njena sposobnost, da zadrži vlago. Ti dejavniki lahko vodijo do suhosti, ki nato spodbudi staranje kože in nastanek drobnih linij in gub.
Nasvet Lekarne Mesto-37.
Pomembno je, da kožo redno negujete in pri tem uporabljate izdelke, ki so primerni za suho kožo. Na voljo je več učinkovitih rešitev, ki pa zahtevajo redno nego. Še posebej pomembno je, da ne uporabljate močnih mil, ki odstranjujejo naravne lipide kože. Cilj negovalnih kozmetičnih izdelkov za suho kožo je nadomestiti izgubljeno vlago. Takoj po nanosu vlažilne kreme površina kože postane bolj gladka.
Danes imamo na voljo veliko število različnih vlažilnih izdelkov. Ti naj vsebujejo učinkovine, ki jih klasificiramo v tri skupine:
- emolienti (mehčajo in gladijo površino kože),
- humektanti (vežejo in zadržujejo vodo v stratum corneumu),
- okluzivci (tvorijo hidrofobno plast na površini kože, ki preprečuje izhlapevanje vode).
Vsebujejo pa naj še:
- UV-filtre,
- antioksidante,
- sestavine, ki delujejo biomimetično, kar pomeni, da so enake ali podobne koži lastnim sestavinam oz. podpirajo ali spodbujajo kožne mehanizme,
- rahlo kisel pH, ki ustreza naravnemu pH-ju kože.
- In naj ne vsebujejo dišav in umetnih barvil.
Izbirate lahko med tovarniško pripravljenimi izdelki, če pa je koža zelo občutljiva in ne prenese nobenih konzervansov, dišav svetujemo uporabo magistralno izdelanih.
- Vse izdelke uporabljajte 2- do 3-krat na dan, na prizadete dele jih nanašajte v tankem sloju in rahlo vtrite.
- Če je površina večja (po telesu), je bolj primerna uporaba losjonov, kot so emulzije tipa O/V, za manjše površine pa so primernejše kreme.
- Za čiščenje suhe kože na obrazu priporočamo uporabo čistilnega mleka in tonika za suho kožo.
Dodatni nasveti
- Ob odhodu ven zaščitite nepokrite dele telesa pred UV-žarki, mrazom ali vročino in vetrom z ustreznimi izdelki, ki vsebujejo dovolj lipidov.
- Izogibajte se pretiranemu izpostavljanju topilom, dezinfekcijskim sredstvom in mehanskemu draženju oziroma drgnjenju kože.
- Poskrbite za ustrezno umivanje z blagimi mili.
- Za lep in zdrav videz kože je potrebna tudi uravnotežena prehrana z dovolj vitamini in minerali.
- Poskrbite za dovolj počitka in spanja, saj se med spanjem koža obnavlja.