Virusi herpes simpleks (lat. »herpes simplex«; v nadaljevanju HSV) spadajo v veliko družino herpes virusov (lat. »herpesviridae«). Razširjeni so po vsem svetu in pri ljudeh povzročajo pogoste okužbe. Merijo od 150 do 200 nm in se razmnožujejo v jedru celice.
Poznamo osem vrst herpes virusov, ki so za človeka vsi patogeni in jih imenujemo humani herpes virusi. Delimo jih v tri poddružine, in sicer v herpes viruse alfa (za to poddružino sta značilna hitro podvojevanje v živčnih ganglijih gostiteljevega organizma in širok spekter gostiteljev), beta (podvojujejo se počasi, imajo ozek spekter gostiteljev in povzročajo močno povečanje okužene celice ali citomegalijo) in gama (imajo zelo različen čas podvojevanja ter zelo ozek spekter gostiteljev; povezujejo jih tudi z nastankom rakastega obolenja v človeškem telesu). Posamezne vrste virusa povzročajo specifične bolezni.
Najpogostejša sta alfa virusa HSV1 in HSV2:
- HSV1 (virus herpes simpleks tip 1) pride v tkivo preko kože ali sluznice ter prizadene predvsem kožo obraza, ustnico in ustno sluznico.
- HSV2 pa praviloma pride v organizem s spolnim stikom in se pojavlja predvsem na spolovilu in koži okrog njega.
Obe zgoraj omenjeni vrsti virusa povzročata okužbe kože, sluznic, oči, možganov in možganskih ovojnic. Herpesna okužba se kaže kot mehurjast izpuščaj okoli ustnic, nosnic, v predelu spolovil oziroma kot vnetje roženice in očesne veznice (keratokonjuktivitis) ali možganske opne (meningoencefalitis). V nadaljevanju se bomo omejili na okužbe z virusom herpes simpleks tip 1.
Kaj je ustnični ali labialni herpes?
Herpes na ustnici je zelo pogosta in neprijetna virusna okužba, ki jo povzroča virus herpes simpleks tip 1. Po statističnih podatkih je s tem virusom okuženih kar od 75 do 90 odstotkov ljudi, kar od 20 do 40 odstotkov okuženih pa naj bi imelo ponavljajoče se izbruhe ustničnega herpesa.
Kakšni so znaki okužbe?
Razvoj herpesa na ustnici ima pet faz:
- Za prvo fazo so značilni srbenje, pekoč občutek in boleča ustnica (predvsem v času mehurčkov).
- Po šestih urah ali šele po nekaj dnevih se pojavi značilen mehurček oziroma skupina mehurčkov, napolnjenih z bistro tekočino.
- V tretji fazi mehurčki počijo in preidejo v kraste.
- Četrta faza – ko se krasta krči, lahko nastanejo boleče, krvaveče razpoke, lahko se pojavita tudi hudo srbenje in/ali pekoč občutek.
- Zadnja faza je celjenje kože.
Bolezen izzveni v petih do desetih dneh. Herpes se pojavi na ustnicah, na meji med kožo in sluznico, in se lahko razširi na lica, nos in brado.
Kako se okužimo s herpesom?
Prenaša se z neposrednim stikom okužene telesne tekočine ali izločka in zdrave sluznice oziroma kože. Od tu se z limfno tekočino in krvjo prenaša v druga tkiva. Najraje se nastani v najbližjih živčnih celicah, kjer je skrit pred človekovo obrambo. Ko se prvič okužimo (največkrat v otroštvu), ostane virus herpesa v našem telesu doživljenjsko. Bolezen ne izbruhne pri vseh osebah; nekateri nikoli ne zbolijo in so celo življenje samo prenašalci. Bolezen poteka navadno v blagi in nenevarni obliki, je pa zelo neprijetna.
Po prvotni okužbi herpes izbruhne navadno na istem mestu ob:
- povišani telesni temperaturi,
- prebavnih motnjah,
- oslabljenem imunskem sistemu,
- stresu,
- menstruaciji,
- prehladnih obolenjih,
- sončenju.
Nasvet Lekarne Mesto-37
Priporočamo mazila z aciklovirjem, ki jih dobite na recept. Pomembno je, da z uporabo mazila začnete takoj, ko začutite izbruh herpesa. Ker deluje protivirusno, boleči mehurčki včasih sploh ne izbruhnejo ali pa v precej blažji obliki.
Ko se mehurčki pojavijo, jih je treba čim prej izsušiti in tako preprečiti širjenje okužbe. V ta namen lahko uporabite mazila s cinkovim oksidom.
V lekarni nudimo številne pripomočke – obliže, gele in filmogele, ki področje ranic zaščitijo, pospešujejo celjenje herpesa in blažijo bolečino.
Ob okužbah z virusom herpes priporočamo tudi naslednja prehranska dopolnila:
- vitamin C, ki poveča imunski odziv in posredno deluje protivirusno: 1000 do 2000 mg dnevno, v več odmerkih;
- cink, ki ima pomembno vlogo v imunskem sistemu, saj prav tako kot vitamin C spodbuja tvorbo protiteles in celični imunski odgovor; cinkovi ioni se nabirajo tudi na membrani virusa in mu otežujejo vdor v gostiteljeve (naše) celice: za preventivo 15 mg dnevno, pri ponavljajočih se okužbah pa od 30 do 50 mg cinka na dan;
- bioflavonoidi, ki povečajo imunski odziv: od 500 do 1000 mg dnevno (pri preprečevanju ponovitve okužbe so odmerki pol manjši);
- vitamin E (od 200 do 500 I. E. dnevno) in betakaroten za hitrejše celjenje.
Rezultati zdravljenja bodo uspešnejši, če bomo upoštevali fazo razvoja herpesa in željo posameznika glede načina uporabe določenega zdravila, pripomočka in dopolnila.
Posvet z zdravnikom svetujemo:
- Če poteka herpes na ustnici drugače kot pri predhodnih izbruhih, opisanih zgoraj (traja na primer dlje ali se slabša), ali če se pojavijo drugi simptomi (npr. zvišana telesna temperatura, izpuščaj).
- Če se herpes na ustnici po desetih dneh ne odzove na zdravljenje.
Dodatni nasveti
Kako lahko okužbo preprečite?
Virusi herpes simpleks so zelo občutljivi na svojo okolico. Zunaj organizma v nekaj urah propadejo. Toplota, svetloba, mila, vroča voda, klorovi preparati in razkužila jih uničijo.
- Skrbite za čistočo, pogosto si umivajte roke, skrbite za ustno higieno in uporabljajte prej našteta sredstva. Pri negi bolnika s herpesom uporabljajte rokavice.
- Do hitrega prenašanja pride predvsem med družinskimi člani, v šolah in vrtcih. Pomembno je, da v času bolezni ne uporabljate istih brisač in pribora kot okuženi, da si razkužujete roke in se ne poljubljate. Posebna pozornost je zaželena predvsem pri otrocih, pri katerih lahko starši in vzgojitelji veliko naredite s tem, da jih opozarjate na umivanje rok, ko niso okuženi, da jim to preide v navado v primeru okužbe.
- Če se radi sončite, s kremo za sončenje ali balzamom z zaščitnim faktorjem namažite tudi obraz in ustnice.
- Priporočamo, da krepite imunski sistem: uživajte dovolj vitaminov, svežega sadja in zelenjave.
Če imate tudi vi herpes, bodite pazljivi in ugotovite, kaj ga povzroča pri vas. Tveganim dejavnikom se skušajte izogniti.