Posledice »mačka« so prevelike koncentracije alkohola v krvi, ki jih zaznavamo kot glavobol, slabost in bruhanje, blažjo drisko, tresenje, žejo, slabo počutje, rdeče oči, občutljivost na svetlobo in zvok, bolečine v mišicah, utrujenost in razdražljivost, lahko pa tudi razširitev krvnih žil in padec koncentracije glukoze v krvi (pozor sladkorni bolniki!).
Učinki alkohola na človeško telo
Etanol ali pogovorno alkohol je spojina, ki se nahaja v alkoholnih pijačah in – odvisno od količine – v krvi povzroča različne (ne)prijetne občutke. Alkohol deluje na centralni živčni sistem kot pomirjevalo. Vpliva na usklajenost gibov, govor in vid. Že majhne količine povzročijo občutek ugodja in sprostitev, večje količine pa privedejo do stanja, ki mu pravimo »pijanost«. Ta različno vpliva na ljudi in se pri ljudeh tudi pokaže po različni količini popitega alkohola.
Nekateri alkohol presnavljajo hitreje, nekateri počasneje (odvisno od jetrnih encimov). Ljudje, ki pogosteje uživajo alkoholne pijače in v večjih količinah, imajo več teh encimov in zato alkohol razgradijo hitreje kot tisti, ki niso navajeni piti.
Kako preženemo alkoholnega »mačka«?
1. Pijte vodo (lahko tudi sokove) ali rehidracijske napitke – pretirano uživanje alkoholnih pijač povzroča dehidracijo. Alkohol je diuretik in iz telesa odvaja vitamine in minerale. Priporočljivo je po vsakem kozarcu alkohola zaužiti vodo, s čimer zmanjšamo možnost dehidracije. Zaradi nje imamo naslednji dan simptome alkoholnega mačka: glavobol, suha usta, slabo počutje. Svež sadni sok vsebuje veliko fruktoze in pomaga pri presnovi alkohola, ki je še ostal v vašem želodcu, voda iz soka pa vam bo pomagala pri rehidraciji. Priporočamo pomarančni, brusnični, bananin ali multivitaminski sok. Z uživanjem izotoničnih (rehidracijskih) napitkov, ki vsebujejo glukozo in elektrolite, lahko omilite ali preprečite nekatere simptome mačka, saj z njimi poleg vode vnesete tudi pomembne minerale. Pomembno je tudi, da pred odhodom v posteljo spijete veliko vode.
2. Antioksidanti – zaužijete jih lahko pred spanjem ali pa sočasno z uživanjem alkohola. Pomagajo preprečiti škodo, ki jo povzročajo prosti radikali. Uživanje vitamina C, vitamina B1, B6, vitamina E in selena pripomore k boljšemu počutju.
3. Juha (kokošja ali goveja) – tako kot izotonični napitki nas tudi juha oskrbi s potrebno soljo.
4. Spanec – privoščite si dolg spanec, s katerim boste pregnali glavobol in slabost. Večina simptomov izgine, ko se pošteno naspite in ko se presnovi ves alkohol iz krvi, ponavadi po enem dnevu.
5. Sprehod in gibanje – ko se zbudite, pojdite pod tuš in na svež zrak. Svež zrak in gibanje bosta zbudila vaš metabolizem in vaše telo se bo hitreje opomoglo od alkohola.
6. Pomoč iz lekarne – pri določenih simptomih, npr. Pri glavobolu, priporočamo protibolečinske tablete. Pri pojavu rdečih oči si pomagajte s kapljicami.
7. Najboljša rešitev – ker za zdaj ni pravega zdravila proti alkoholnemu »mačku«, je najboljši nasvet manjša količina zaužitega alkohola. Pomembno pa je tudi, da se izogibate pitju na prazen želodec. Hrana omogoča, da gre alkohol počasneje v kri.