Navodila za pravilno uporabo farmacevtskih oblik zdravil za oko in uho
Farmacevtske oblike zdravil za oko in uho
Farmacevtske oblike zdravil za oko so sterilne, tekoče, poltrde ali trde in so namenjene uporabi na očesnem zrklu ali očesni veznici, možen pa je tudi vnos v veznično (konjuktivalno) vrečico. Zaradi uporabe na očesu morajo ustrezati posebnim zahtevam o lastnostih zdravila, npr. ne smejo vsebovati živih mikroorganizmov (sterilnost) in morajo biti izdelana pod posebnimi pogoji. Najpogosteje uporabljamo kapljice in mazila za oko.
Navodila za pravilno uporabo kapljic za oko
- Umijte si roke.
- Pred uporabo pretresite stekleničko oziroma plastenko, če navodila to zahtevajo.
- Glavo nagnite nazaj. Rahlo potegnite spodnjo očesno veko navzdol, da nastane žepek in poglejte navzgor.
- Kapalko držite poševno in kanite eno kapljico v notranji očesni kot. Pri tem pazite, da se s konico steklenice oziroma plastenke ne dotaknete očesa ali njegove okolice, ker bi si lahko poškodovali oko ali okužili kapljice.
- Oko počasi zaprite za eno do dve minuti, da se zdravilo porazdeli po očesu.
- S konico prsta nežno pritisnite na koren nosu ob notranji strani zaprtega očesa, da bi preprečili odtok kapljice skozi solzovod.
- Če del zdravila izteče iz očesa, ga obrišite z gazo.
- Dobro zaprite stekleničko oziroma plastenko.
Navodila za pravilno uporabo mazila za oko
- Umijte si roke.
- Glavo nagnite nazaj. Rahlo potegnite spodnjo očesno veko navzdol, da nastane žepek – konjuktivalna vrečica med veko in očesom ter poglejte navzgor.
- Iztisnite predpisano količino (običajno od enega centimetra do dveh in pol) mazila v konjuktivalno vrečico.
- Pazite, da se s konico tube ne dotaknete očesa ali njegove okolice, ker bi si lahko poškodovali oko ali okužili zdravilo.
- Oko počasi zaprite za eno do dve minuti. Da se bo zdravilo bolje porazdelilo po očesu, lahko z gazo rahlo pritisnete na zaprto oko in ga premikate sem ter tja.
- Po nanosu mazila je vid lahko nekaj časa moten.
- Ostanek mazila na nastavku tube obrišite s čisto gazo in tubo dobro zaprite.
Pomembno je vedeti
- Če morate kaniti v oko več kot eno kapljico ali se sočasno zdravite z različnimi kapljicami za oko, med dvema odmerkoma počakajte najmanj 10 minut, da kapljic ne boste sproti izplaknili.
- Če imate za zdravljenje hkrati predpisane kapljice in mazilo za oko, najprej na oko kanite kapljice, čez približno 10 minut pa nanesite še mazilo.
- Po odprtju originalne ovojnine imajo kapljice za oko omejen rok uporabnosti, kar je označeno na škatlici ali priloženem navodilu za uporabo. Najpogosteje so uporabne največ štiri tedne po prvem odprtju. Po tem času postanejo kapljice za oko neuporabne ne glede na navedeni rok uporabnosti na ovojnini.
- Zaradi možnega medsebojnega prenosa okužbe so zdravila za oko namenjena le enemu uporabniku.
- Zdravil za oko ne smete sočasno uporabljati tudi za nos ali uho.
- Če je zahtevano shranjevanje na hladnem, shranjujte zdravila za oko v hladilniku, ločeno od hrane v posebnem predalu ali zaprti posodi.
- Med zdravljenjem oči ne uporabljajte kontaktnih leč. Če je v priloženem navodilu za uporabo navedeno, da je kontaktne leče mogoče uporabljati, jih odstranite pred uporabo kapljic za oko in jih ponovno vstavite šele po 20 ali 30 minutah. Med zdravljenjem z mazili za oko ne nosite kontaktnih leč.
Farmacevtske oblike zdravil za uho
Farmacevtske oblike zdravil za uho so namenjene kapanju, razprševanju in nanašanju v sluhovod ali izpiranju ušes. Polnjene so lahko v stekleničke, tube ali pršilnike; vsi so opremljeni z ustreznimi nastavki, ki omogočajo pravilno uporabo izdelka. Kapljice za uho uporabljamo najpogosteje v obliki tekočine, emulzije ali suspenzije.
Navodila za pravilno uporabo kapljic za uho
- Pri kapanju kapljic v uho se uležite na bok.
- Stekleničko dobro pretresite in odstranite zaščitni pokrovček (zaporko).
- Da bi »izravnali« ušesni kanal, morate z roko najprej potegniti uhljev rob navzgor in nazaj pri odraslem oz. navzdol in nazaj pri otroku.
- Z drugo roko nakapajte v uho predpisano število kapljic, pri čemer se s kapalnim nastavkom ne smete dotikati ušesa.
- Kapalni nastavek obrišite s čistim robčkom in stekleničko zaprite z zaščitnim pokrovčkom.
- Če je le mogoče, obležite na boku še približno minuto, da se bo zdravilo bolje porazdelilo.
- Če se bo del tekočine izcedil iz ušesa, medtem ko se boste dvignili, izlivek obrišite s čistim robčkom.
Pomembno je vedeti
- Če je zdravilna oblika za uho namenjena zdravljenju poškodovanega ušesa (kadar je bobnič predrt ali pred operativnim posegom), mora biti sterilna in pakirana v ovojnino, namenjeno enkratni uporabi.
- Za preprečevanje zaostajanja čezmernih količin ušesnega masla lahko v uho nakapate ustrezne kapljice ali uporabite pripravke za nego zunanjega ušesa. Z nestrokovnim izpiranjem ušesa lahko namreč poškodujete uho, predvsem bobnič, ki je zelo občutljiv.
Zdravilo je varno, neškodljivo in učinkovito le, če ga pravilno uporabimo!