Navodila za pravilno uporabo farmacevtskih oblik zdravil za uporabo na koži
Farmacevtske oblike zdravil za uporabo na koži
Na koži najpogosteje uporabljamo poltrde dermalne farmacevtske oblike, med katere spadajo mazila, kreme, geli, paste, vroči obkladki, zdravilni obliži … Pogosto posegamo tudi po tekočih dermalnih farmacevtskih oblikah (šamponi, dermalne pene) ter posipalih (dermalni praški). V zadnjem času so vse pomembnejši transdermalni obliži, iz katerih učinkovina časovno enakomerno prehaja skozi kožo v telo in deluje sistemsko, primerni so npr. za nadomeščanje hormonov, zaščito pred nosečnostjo, lajšanje stalne bolečine … Farmacevtske oblike zdravil, ki jih nanašamo na kožo, so namenjene lokalnemu zdravljenju bolezni kože in podkožnih tkiv ter zaščiti in negi. Zdravila za uporabo na koži so običajno v tubah ali plastičnih vsebnikih, lahko pa so tudi v posebnih vsebnikih pod tlakom, iz katerih raztopine, emulzije ali suspenzije na kožo nanašamo s pršilnim nastavkom.
Navodila za pravilno uporabo farmacevtskih oblik zdravil za uporabo na koži
Večina zdravil za uporabo na koži je v oblikah, ki zahtevajo individualno odmerjanje, saj je površina, na katero zdravilo nanašamo, lahko zelo različna. Zato je pomembno upoštevati uporabo priporočene količine zdravila in pravilno nanašanje na kožo.
Kreme, mazila, geli, emulzije, raztopine …
Pri uporabi je zelo pomembna ustrezna higiena.
- Kožo morate umiti z blagim, nedražečim milom ter jo nato dobro splakniti in posušiti z nežnim brisanjem (pivnanjem).
- Dobro si morate umiti tudi dlani, saj je treba kreme, mazila, gele in tekoče emulzije ter raztopine običajno nanašati oziroma razmazati po koži s konicami prstov in jih vtirati z enakomernimi krožnimi gibi.
- Ne nanašajte jih v neposredno bližino oči. Če se to zgodi, morate oči temeljito splakniti s hladno tekočo vodo.
- Tubo začnite iztiskati pri spodnjem robu, in sicer po širši ploskvi, zato da bi preprečili vdiranje zraka v njeno notranjost (možno mikrobiološko onesnaženje).
Pršila (spreji) s potisnim plinom
- Pršila (spreje) s potisnim plinom morate pred uporabo dobro pretresti, da ustvarite ustrezno količino delcev v vsakem odmerku.
- Zdravilo v obliki pršila nanašajte s primerne razdalje (20 do 30 cm) in krožnimi gibi.
- Če pršite po obrazu ali vratu, si morate pokriti oči in nos.
- Pri uporabi raztopin, pen ali prahu v vsebniku z mehanskim pršilnim ventilom morate pršilni nastavek (ventil) z nekaj pritiski najprej mehansko napolniti z zdravilom, da bi dosegli enakomerno odmerjanje.
- Med uporabo držite vsebnik pokonci, da lahko vsebino nemoteno izčrpavate.
Oljne kopeli
- Pri uporabi oljnih kopeli, ki koži vračajo potrebne maščobe, naj temperatura vode ne preseže 36° C (pri vzdraženi in srbeči koži še manj, okrog 33° C). Sočasno ali pozneje na koži ne smete uporabljati mil, saj bi z njimi močno zmanjšali količino prejetih maščob.
- Čas kopanja odraslega naj ne preseže 15 do 20 minut, otroke smete kopati le nekaj minut.
- Če oljno kopel uporabljate med tuširanjem, jo nanašajte na vlažno kožo z rahlim vtiranjem, nato jo hitro poplaknite z mlačno (ne vročo) vodo.
- Kožo po kopeli z brisačo le narahlo posušite (popivnajte).
Transdermalni obliži (TTS)
- Obliže je treba dobro nalepiti z vso površino, in sicer na neporaščen, nepoškodovan, gladek (ne močno poroženel), čist in suh predel kože. Paziti je treba, da koža ni vzdražena (npr. zaradi sončenja) in se njena stična površina z obližem ne spreminja, npr. v kožnih gubah ob oziroma na sklepih, saj je v takem primeru lahko prehajanje zdravila v telo neenakomerno oziroma neustrezno.
- Transdermalni obliž uporabljajte na koži le določen čas, kot je navedeno v navodilu in zanj ob pravilni uporabi jamči proizvajalec.
- Mesta za obliž menjavajte (po zrcalni shemi, izmenično na levi in desni strani telesa). Na isto mesto smete drugi obliž nalepiti šele po nekaj dneh, s čimer boste preprečili preobčutljivostno reakcijo.
- Transdermalnih obližev ne smete rezati; uporabljati jih morate nepoškodovane.
Pomembno je vedeti
- Zdravila v obliki emulzij so zaradi vsebnosti vode in maščob občutljivejša za višje ali nižje temperature (zmrzovanje), zato morate natančno upoštevati proizvajalčeva navodila o shranjevanju.
- Brez posveta z zdravnikom ali farmacevtom smete sami oskrbeti le manjše površinske rane ali praske, pri globljih ali večjih oziroma obsežnejših kožnih poškodbah morate poiskati strokovno pomoč.
- Pri uporabi zdravil morate vedno upoštevati posebnosti kože dojenčkov in majhnih otrok, ki je v povprečju tudi petkrat tanjša kot pri odraslih, bistveno manj poroženela in bolj hidratirana (vsebuje več vode), zaradi česar je bistveno prepustnejša in občutljivejša.
- Pri uporabi dermatikov z insekticidnim delovanjem (proti ušem ali garjam) morate dosledno upoštevati navodila proizvajalca, vključno z ustreznimi higienskimi ukrepi za vso družino. Upoštevati morate tudi morebitne omejitve uporabe pri majhnih otrocih ali dojenčkih.
- Po uporabi oljne kopeli kopalno kad oziroma kad za tuširanje temeljito očistite s čistilom za posodo in vročo vodo, da z njenih sten odstranite za zdrs nevarni oljni film.
Zdravilo je varno, neškodljivo in učinkovito le, če ga pravilno uporabimo!