Z lepim vremenom so se razširili tudi klopi, ki niso le nadležni, ampak tudi nevarni. Slovenija sodi med države, kjer obstaja visoka verjetnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo te majhne živali. Lani so pri nas okužili skoraj 4.000 ljudi. Preberite si nekaj nasvetov, kako zmanjšati možnost za okužbo.
- Ko gremo v naravo, bodimo primerno oblečeni. Telo naj bo čim bolj pokrito: hlače naj bodo dolge, s hlačnicami v obuvalu, srajca z dolgimi, zapetimi rokavi, čez glavo poveznimo pokrivalo, oblačila pa naj bodo svetle barve, saj na njih lažje opaziš klope.
- Zaščitimo se lahko z repelenti (odganjali). Nekatere popršimo ali namažemo po obleki, druge po nezaščitenih delih telesa, namen vseh pa je, da s svojim vonjem odganjajo klope. Upoštevati moramo navodila proizvajalca ter paziti, da repelent ne nanašaš na sluznice (oči, nos, usta). Z uporabo pa moramo biti previdni tudi pri majhnih otrocih. Poznamo pa tudi elektronske odganjalce klopov, ki delujejo na principu visoke frekvence, ki je za človeka neslišna, za klope pa zelo moteča.
- Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu.
- Štirinožne ljubljenčke (pse, muce) lahko zaščitimo pred klopi z uporabo ampul, ki vsebujejo repelent, ki prodre skozi kožo v kri psa ali mačke, in tako nudi zaščito pred klopi do 3 mesece.
- Po vrnitvi iz gozda opravimo natančen pregled telesa in lasišča, se stuširamo in umijemo lase, oblačila pa operemo.