Navodila za pravilno uporabo farmacevtskih oblik zdravil za peroralno uporabo
Najpogosteje zdravila uživamo skozi usta (peroralno = vnos skozi usta), saj je tak način najprimernejši in najprijaznejši za jemanje zdravil. Strokovnjaki za oblikovanje zdravil (farmacevtski tehnologi) so pripravili več farmacevtskih oblik zdravil za uživanje, kot so tablete, kapsule, kapljice in sirupi, zato da bi jih čim bolj prilagodili zahtevam in posebnostim posameznih bolnikov. Najbolj razširjene farmacevtske oblike zdravil za peroralno uporabo so tablete in kapsule, ker omogočajo natančno odmerjanje in so zelo stabilne.
Upoštevati morate vsa priporočila za varno jemanje zdravil!
Tablete, kapsule, peroralni praški, zrnca
Tablete in kapsule pogoltnite vedno stoje ali sede z dovolj vode. Druge vrste pijač, kot so mineralne vode, čaji, sadni sokovi, mleko in kava, so neprimerne za jemanje zdravil, ker lahko spremenijo delovanje zdravila.
Pomembno je vedeti
- Tablet raje ne delite in ne drobite, razen če imajo zarezo. Kapsul ne odpirajte, razen izjemoma, če to dovoljuje proizvajalec.
- Posebno nevarno je deljenje tablet s kontroliranim sproščanjem, ker se po zaužitju take tablete lahko sprosti preveč zdravilne učinkovine naenkrat, lahko se pojavijo neželeni učinki, znaki zastrupitve ali pa zdravilo ne učinkuje.
- Za deljenje tablet uporabljajte posebne pripomočke za rezanje tablet (rezalnik za tablete).
Šumeče tablete, tablete za pripravo peroralnih tekočin in suspenzij ter zrnca pred uporabo raztopite v kozarcu vode. Pri šumečih tabletah pazite, da se bodo v celoti raztopile. Zrnca lahko pomešate v kašasto hrano, če je to dovoljeno.
Peroralne praške stresite na žlico ali v kozarec in dodajte nekaj tekočine. Praškov nikoli ne stresajte direktno v usta, ker bi lahko fini prah zašel v dihalne poti.
Pomembno je vedeti
Upoštevajte navodila proizvajalca o jemanju zdravil glede na prehranske obroke. Čas za odmerek zdravila glede na obrok hrane je zelo pomemben za doseganje najboljšega učinka in zmanjšanje neželenih učinkov.
Če proizvajalec ne določi drugače, pomeni:
- jemanje zdravila na tešče – zjutraj, eno uro pred zajtrkom,
- jemanje zdravila na prazen želodec – eno uro pred jedjo ali dve uri po jedi,
- jemanje zdravila s hrano – tik pred jedjo, med jedjo ali po jedi.
Hrana različno vpliva na enako zdravilno učinkovino, vgrajeno v različne farmacevtske oblike. Zato se razlikujejo tudi navodila za jemanje zdravil glede na obroke hrane. Gastrorezistentne tablete in kapsule se praviloma jemlje na prazen želodec.
Kapljice, sirupi, suspenzije
Kapljice odmerjajte iz kapalnih stekleničk s kapalnim vložkom, vstavljenim v vrat stekleničke, ali s kapalko, ki je pričvrščena na pokrov z navojem ali samo priložena steklenički. Pri odmerjanju iz stekleničke s kapalnim vložkom je pomembna njena lega.
- Stekleničko držite poševno ali navpično, odvisno od vrste kapalnega vložka.
- Stekleničk pred uporabo ne stresajte, da ne bi zamašili zračne kanile.
- Kapljice nakapljajte na žličko ali košček sladkorja, če je dovoljeno, ali v manjšo količino tekočine, ki jo boste zagotovo popili.
Kadar dajete zdravila z brizgo otroku, vsebino počasi izpraznite v notranji kot ličnice, s čimer boste preprečili, da bi otrok zdravilo takoj izpljunil.
Peroralne suspenzije pred uporabo dobro pretresite. Praške in zrnca za peroralne raztopine, suspenzije in sirupe je treba pred uporabo pripraviti z ustrezno količino vode. Praviloma jih pripravimo v lekarni, da ne bi prišlo do napačnega odmerjanja zdravila in da zagotovimo mikrobiološko neoporečnost pripravka z uporabo sterilne prečiščene vode.
Odvijte zaporko in odmerite ustrezno število kapljic, žličk ali mililitrov predpisane tekočine.
Pri odmerjanju tekočih farmacevtskih oblik zdravil se morate držati navodil proizvajalca in uporabljati priložene odmernike: kapalke, merilne žličke, merice ali brizge.
Popijte in splaknite usta s kozarcem vode. Pitje vode je priporočljivo zaradi odstranjevanja neprijetnega okusa in zaščite zob pred kariesom, zlasti po jemanju sirupov in drugih sladkih tekočin.
Po uporabi sperite žličke, merice ali kapalke pod tekočo vodo in dobro zaprite stekleničko.
Zdravilo je varno, neškodljivo in učinkovito le, če ga pravilno uporabimo!
Naslednjič pa o pravilni uporabi zdravil za nos.