S problemom uši se najpogosteje srečujemo v vrtcih, šolah in drugih zavodih. Uši se da uspešno odpraviti, zelo pomembno pa je, da ukrepamo dovolj hitro, razsodno in natančno. Sramovanje je odveč. Znano je, da se uši najbolje počutijo ravno na čistem lasišču.
Najpogosteje se pojavlja naglavna uš. Gre za približno 3 mm velik insekt, ki se naseli na lasišču v predelu senc, za ušesi in na tilniku. Odrasla uš izleže približno osem belih jajčec (gnid) na noč, ki jih prilepi na začetek lasa. Po približno 7 do 9 dneh se izleže mlada uš. Po 7 do 13 dneh pa odrasle uši lahko zopet ležejo jajčeca. Razvojni ciklus naglavne uši traja torej približno 18 dni, pogoj je temperatura 28–32 °C.
Kdo je za uši najbolj dovzeten?
Za ušivost smo dovzetni vsi, ne glede na starost, spol, raso in socialno-ekonomskih status, pogosteje pa se ušivost pojavlja pri šolarjih, predvsem zaradi tesnejših medsebojnih stikov, ki ušem omogočajo prehajanje z
glave na glavo. Tesni življenjski bivalni pogoji imajo pomembno vlogo pri širjenju ušivosti, čeprav ušivost ni pokazatelj pomanjkanja higiene.
Življenjska doba odrasle uši je en mesec. Prvi znak, da imamo uši, je nenaden pojav močnega srbenja lasišča in rdečine po lasišču.
S človeka na človeka se uši prenašajo ob neposrednem stiku glave z glavo, prenos pa je možen tudi z obleko, posteljnino in drugimi skupnimi predmeti (kape, glavniki, brisače, plišaste igrače …). Okužimo se lahko tudi v bazenih, saj uši odlično plavajo.
Ko se pojavijo uši, je zelo pomembno, da pregledamo vse osebe, ki so bile v stiku z okuženo osebo.
Postopek:
- Ramena ogrnemo z belo brisačo ali papirjem.
- Natančno pregledamo celotno lasišče, posebno v zatilju in za ušesi.
- Pregledujemo od narastišča las proti konicam, po pramenih.
Okužene posameznike takoj zdravimo s primernimi izdelki proti ušem, ki so na voljo v lekarnah.
Nasvet Lekarne Mesto-37
Pomembno: Natančno upoštevajte navodilo za uporabo sredstva proti naglavnim ušem
- sintetična in rastlinska sredstva v obliki kremnih šamponov, losjonov ali gelov:
- Pripravki, ki vsebujejo naravne sestavine (kokosovo olje, jojobin vosek). Na uši delujejo mehansko, tako da jih obdajo s filmskim ovojem. Uši se zadušijo in poginejo.
- Pripravki s permetrinom delujejo tako, da prehajajo preko vrhnjice žuželk in povzročajo motnje na celičnih membranah, kar vodi do slabe koordinacije gibov in izčrpanosti žuželk.
- elektronski glavnik, ki ga uporabljamo po priloženem navodilu.
- preventiva pred ušmi – zaščita v pršilu, ki zagotavlja dolgotrajno in učinkovito zaščito pred naglavnimi ušmi.
Dodatni nasveti
- Posteljnino, vzglavnike, brisače, pokrivala … moramo nujno oprati pri temperaturi vsaj 60 °C.
- Osebne predmete okužene osebe (glavniki, krtače, igrače) je treba oprati v vroči vodi.
- Prostore pogosto sesamo, ne smemo pozabiti na oblazinjeno pohištvo, preproge, odeje, avtomobilske sedeže, kjer bi se lahko nahajale uši.
- Izogibamo se tesnih stikov z okuženo osebo – otroke opozorimo, naj ne uporabljajo skupnih glavnikov, brisač, pokrival …
Pomembno: Če se pri otroku pojavijo uši, morate starši takoj obvestiti vrtec ali šolo, ki jo obiskuje.